Yeni Ve Değişik Oya Modelleri

yazma-kenari-oya-modelleri
Paylaş
 

Biz bayanlar yazma, havlu veya masa örtüsü gibi ürünleri yaparken, oya modellerinden yararlanıyoruz. Ancak sıradan oyalar yerine değişik oya örneklerini kullanmak daha mantıklı gelecektir.

Değişik Oya Modelleri

2016 yılında da hala modası geçmeyen yazma kenarı oya örnekleri, hanımlar tarafından çok hoş örnekler çıkartılıyor. Çeşit çeşit oya örnekleri ile yazma kenarları adeta sanat eserine dönüşüyor. Zincirle yapılanlar, firketeyle, tığ işiyle gibi birçok oya yapma yolu mevcut. Artık hangisi size basit geliyorsa onu kullanabilmeniz mümkün. Biz galeri olarak aşağıda görselleri ekledik.

2017 yılı için en hoş tülbent oya örneklerini derleyip galeriye ekledim. Ayrıca Türkçe videolu tarifli halka oyası yapımı, fıstıklı incili dağ oyası yapımı ve dut oyası yapılışını da yazımıza ekledim. Çeyizler için ya da günlük tülbent, yazma, çember kenarlarına örmek için bu oyalardan dileğinizi seçip örebilirsiniz.

Oya örnekleri yayınlamaya tığ işi mantı oyası yapılışının Türkçe videolu anlatımı ile devam ediyoruz. Uzun zamandır oya örneği yayınlamamıştık. Bu açığımızı telafi etmek adına yeni ve değişik bir oya modeli paylaşalım dedik. Yazma kenarı, çeyizlik Yemeni oyası olarak bu örnek çok yakışacaktır.

Kültürümüz olan yazmaları ve kenarlarına yapılan oya modellerinin lütfen tarihe karışmasına imkân vermeyelim. Çeyizlerimiz de bu geleneğimizi devam ettirelim. Çeyizler de gerçi artık iyice daralmaya başladı. Eskiden 2 oda dolusu çeyizi olan gelinler vardı. Artık çeyiz kültürü de kalmadı. Yaşatmak bizim elimizde.

Konumuzdan Başlıklar:

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar