Tığ Oyası Yeni Yazma Kenarı Örnekleri

tig-oyasi-yazma-modelleri
Paylaş
 

Yazma kenarına neredeyse tüm kadınlar merak sarmakta. Hali ile bu merak değişik yazma kenarlarının her yıl görmemize vesile olmaktadır. Yazma kenarları arasında en çok tutulan ise boncuklu yazma kenarı örnekleri diyebiliriz.

Tığ Oyası Yazma Kenarları

Hala daha Anadolu’nun çoğu yerinde düğünde ve cenazede kullanılan yazmaların oyaları renkleri ve örnekleri ile günün ve bulunulan toplumun özellikleri içinde farklılık gösterir. Ve yine genç kızların, yeni gelinlerin ve orta yaş kadınların taktığı yazmalarda bulundukları konuma ve duruma göre farklı oya ayrıntıları ile süslenmiş yazmaların kullanıldıklarını görmekteyiz. Yaşadığımız toplum içinde çeyiz eşyası olmakla beraber önemli bir hediye şayeti şeklinde de görülen tığ oyası yazmalar kültürümüzün birçok alanında bulunan nedenler arasındadır.

Güzel Tığ Oyası Yazma Modelleri

Başlangıçtan itibaren yapılış ve bitişi ile keyifli bir seremoni olan tığ oyası yazma kenarları, kırsal bölgelerimizde bir tür sosyalleşme olgusu şeklinde de karşımıza çıkmakta. Aynı zamanda başlanılan ve bitişi sizleri ödüllendirilen yazma oyaları ve örnek alışverişi için yapılan örnek toplantıları da bu sosyalleşmenin önemli göstergeleri arasındadır. Yalnızca oya ipi ve tığ ile yapılabildiği gibi boncuk ve pul gibi çeşitli gereçleri de işin içine katarak oya örnek olarak zenginleştirmek mümkün olmakta.

Ülkemizin bütün bölgelerinde el işlerine verilen şayet son derece yüksektir. Yazma, havlu, çeyiz, patik, yelek derken birçok ürünü el emekleri yapılarak satışa sunulduğunu söylemek mümkün. Biz bayanlar yazma kenarı alırken ya da işlerken, yazmanın gösterişli olmasını düşünürüz. Özellikle boncuklu yazma kenarı modelleri her yıl olduğu gibi bu yılda son derece fazla tutulmuş.

Konumuzdan Başlıklar:

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar