Değişik İğne Oyası Modelleri 2016

değişik iğne oyası modelleri18
Paylaş
 

Özellikle yazma kenarlarında sıklıkla kullanılan iğne oyaları, 2016 yılına girdiğimiz bu aylarda bayanlar tarafından değişik iğne oyaları şeklinde aranmaktadır. Her bayanın kendine özgü farklı becerileri bulunmaktadır. Kimileri mutfakta çok iyidir, leziz yemekler yapar. Kimileri el becerilerinde iyidir. Mesela örgü, iğne oyası, dantel, oya, ahşap-seramik boyaması vb. uğraşlarda bulunurlar. Her birinin kendine özgü zorlukları elbette bulunmaktadır. Fakat iğne oyası modellerinin yapımı biraz daha farklı ve oldukça zahmetlidir. İğne oyası modellerinin yapımı oldukça zahmetli olmasına rağmen son dönemlerde popülerliğini oldukça artırmıştır.

İğne oyası modelleri yapıldığı yöreden yöreye değişiklikleri göstermektedir. Yöresel iğne oyası modellerini genellikle çiçek ve hayvan figürleri süsler. Yurdumuzda farklı farklı yörelerde değişik iğne oyası modelleri bulunmaktadır. Örneğin Nallıhan ipek iğne oyası modelleri, Ege iğne oyası modelleri, Gönen iğne oyası modelleri, Balıkesir iğne oyası modelleri v.b. gibi ciddi emek isteyen iğne oyası modelleri yapıldığı yörenin kültürel özelliklerini de yansıtır.

İğne oyası modelleri ile birçok işler yapılmaktadır. Örneğin eşarp, namaz örtüleri kenarı, havlu kenarları, salon takımları gibi düşünülebilir. Günümüzde iğne oyasına ilginin artması ile birlikte iğne oyası sektöründe de ciddi gelişmeler meydana gelmiştir. İğne oyası işine gerçek anlamda önem gösterildiğinde ve ilgi odağı haline geldiğinde çok güzel modeller ortaya çıkmaktadır.

Becerikli hanımlar iğne oyasını sadece havlu kenarı, salon takımı, eşarp, namaz örtüsü kenarı yapımında kullanmayıp, günümüzde takı olarak ta yapılmaktadır. İğne oyasından yapılan güzel kolyeler ya da küpeler veya yüzükler hanımların tamamlayıcı şık aksesuarları arasında yerini almaktadır. İstekle zevkle yapılan iğne oyası modelleri bayanların beğenisini kazanmaktadır. Uzun zaman alması ve zahmetli olması sebebiyle iğne oyası modelleri işlemeleri oldukça değerlidir. İğne oyası modelleri genellikle genç kızlarımızın çeyizlerine konmak üzere özenle hazırlanmaktadır. İş böyle olunca da her biri birbirinden güzel, her biri birbirinden değerli değişik motifler ortaya çıkmaktadır.

İğne oyası modelleri genellikle genç kızlarımızın çeyizlerine konmak üzere hazırlansa da daha önce de bahsettiğimiz gibi takı olarak ta günümüzde yerini almıştır. İğne oyası ile özenle hazırlanan rengârenk kolyeler, küpeler, yüzükler oldukça beğeni toplamaktadır. Hediye olarak verilebilecek veya günlük yaşantımızda da beğenerek kullanabileceğiniz ve hatta kullandıkça vazgeçemeyeceğiniz bir tutku haline gelmiştir iğne oyası modelleri.

Konumuzdan Başlıklar:

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar