Ağır, Pullu ve Çeşitli İğne Oyası Modelleri

havlu kenari igne oyasi (10)
Paylaş
 

Büyük emek gerektiren ve iğne kullanılarak yapılan iğne oyası, el işleri arasında geçmiş yıllardan bu zamana kadar değerini kaybetmeden gelmeyi başarmıştır. Genç, yaşlı herkesin yapabildiği bu el sanatı, öğrenildiğinde kolay olsa da büyük sabır ve uğraş gerektirmektedir. İğne oyası, havlu kenarlarına, başörtülerine ve çeşitli birçok örtülere uygulanabilir.

Halk arasında dantel olarak da anılan bu el işi, model açısından çok geniş bir yelpazeye sahiptir. İster hobi ister kazanç sağlamak açısından yapılabilen iğne oyası modelleri en sık namaz tülbentlerinde ve havlu kenarlarında karşımıza çıkıyor.  Özellikle havluların daha şık görünmesi için pullu iğne oyası modelleri tercih ediliyor. Daha yöresel modeller istenildiğinde bu defa daha ağır iğne oyası modelleri kendisini gösteriyor. Bu iğne oyası örnekleri, diğerleri arasında yapımı daha zor olan modellerden biridir. Memlekete göre değişen bu iğne oyası, başörtülerine uygulandığında daha çok düğün ve bayramlarda kullanılıyor.

Çatal kullanılarak yapılan çatal iğne oyası örneğiyse çok dikkat gerektiren bir modeldir. Defalarca dolayarak yapılan bu iğne oyasında çatal plastik olursa daha rahat çalışılır. Bu sayede kısa zamanda daha çok örnek çıkartılabilir.

En çok kullanılan örneklerden biri de keloğlan iğne oyası modelidir. Bu örnek daha çok çiçek figürlerine benzemektedir ve genellikle yazma kenarlarına uygulanmaktadır. Keloğlan örneği, iğne oyası fiyonk olarak da bilinmektedir. Kadınlar tarafından çok sevilen bu iğne oyası modeli, başörtülere şık bir hava katmayı başarıyor.

İşte ağır, pullu ve çeşitli iğne oyası modelleri;

Konumuzdan Başlıklar:

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar